Ako to už býva, záškodníci hľadajú stále nové možnosti, ako iných trochu odľahčiť o peniaze a prilepšiť si. Okrem napríklad rôznych sledovacích softwérov sú už pár rokov v móde programy, ktoré Vám zašifrujú dáta v počítači a potom pýtajú výkupné za zaslanie dešifrovačieho kľúča.
A kedže každý z nás platí šeky či faktúry, teraz sa zamerali na akože neuhradené. Preto, ak Vám príde akýkoľvek email s podobnou výzvou, skôr, ako otvoríte akúkoľvek prílohu alebo kliknete akýkoľvek link/odkaz na stiahnutie faktúry si dobre premyslite, či máte naozaj niečo neuhradené a ak áno, od koho (odosielateľ) Vám email prišiel (pozrite si vlastnosti emailu a odosielateľa). Strate dát sa potom môžete vyhnúť pravidelným zálohovaním dát (dokumenty, fotky, videá, emaily…) alebo celého obsahu disku/ov na externý harddisk, usb kľúč, server alebo cloud.
Záškodníci už totiž dávno vedia vynikajúco napodobniť nielen vzhľad zasielaných emailov akejkoľvek spoločnosti, ale aj emailovú adresu, z ktorej „bol“ email odoslaný. Treba byť veľmi opatrný a radšej si platbu overiť priamo u spoločnosti, ktorá Vám faktúru alebo výzvu k platbe (akože) zaslala. Spoliehať sa len na antivírus alebo iné programy sa možno oplatí pri starších hrozbách, pri nových moc nie, kedže „tí zlí“ sú vždy o krok vpred.
Pri zálohovaní Vám môže pomôcť napríklad bezplatný softwér AOMEI Backupper Standard, platený Acronis True Image a/alebo nahratie dôležitých dát na zvolené miesto/úložisko – externý harddisk, server či USB kľúč, ideálna je však kombinácia oboch možností.
Zasielate eFaktúry ?
Ak by sa Vám stalo, že klienti budú kontaktovať Vás, že ste im poslali takúto faktúru a po otvorení „faktúry“ prišlo k zašifrovaniu alebo strate ich dát preverte, či nebol náhodou infikovaný Váš informačný systém a prípadne zvážte ďalšie právne kroky či kontaktujte políciu.