» POZOR na šifrovací program, ktorý sa tvári ako FAKTÚRA

Ako to už býva, záškodníci hľadajú stále nové možnosti, ako iných trochu odľahčiť o peniaze a prilepšiť si. Okrem napríklad rôznych sledovacích softwérov sú už pár rokov v móde programy, ktoré Vám zašifrujú dáta v počítači a potom pýtajú výkupné za zaslanie dešifrovačieho kľúča.

A kedže každý z nás platí šeky či faktúry, teraz sa zamerali na akože neuhradené. Preto, ak Vám príde akýkoľvek email s podobnou výzvou, skôr, ako kliknete na akýkoľvek link/odkaz na stiahnutie faktúry si dobre premyslite, či máte naozaj niečo neuhradené a ak áno, od koho (odosielateľ) Vám email prišiel. Taktiež pozor na podozrivé prílohy – aj v nich sa môže čokoľvek skrývať. Strate dát sa potom môžete vyhnúť pravidelným zálohovaním dát (dokumenty, fotky, videá, emaily…) alebo celého obsahu disku/ov na externý harddisk, usb disk, server alebo cloud.

Záškodníci už totiž dávno vedia vynikajúco napodobniť nielen vzhľad zasielaných emailov akejkoľvek spoločnosti, ale aj emailovú adresu, z ktorej „bol“ email odoslaný. Treba byť veľmi opatrný a radšej si platbu overiť priamo u spoločnosti, ktorá Vám faktúru alebo výzvu k platbe (akože) zaslala. Spoliehať sa len na antivírus alebo iné programy sa možno oplatí pri starších hrozbách, pri nových moc nie, kedže „tí zlí“ sú vždy o krok vpred.

Pri zálohovaní Vám môže pomôcť napríklad bezplatný softwér AOMEI Backupper Standard, platený Acronis True Image a/alebo nahratie potrebných dát na zvolené miesto/úložisko, ideálna je však kombinácia oboch možností.

Zasielate eFaktúry ?

Ak by sa Vám stalo, že klienti budú kontaktovať Vás, že ste im poslali takúto faktúru a po otvorení „faktúry“ prišlo k zašifrovaniu alebo strate ich dát preverte, či nebol náhodou infikovaný Váš informačný systém a prípadne zvážte ďalšie právne kroky či kontaktujte políciu.